K PORODU

ramecky na web dula_dlouhy pruh_02“Čím více chvály a povzbuzení se rodičce dostane, tím více lásky a trpělivosti bude mít pro své děťátko.“

Marshall H. Klaus, americký porodník a autor skvělé knihy Porod s dulou.

 

Nikdy by mě nenapadlo, čím budu, až vyrostu. Tedy alespoň, co si pamatuju... Nedávno jsem otevřela moji památeční knížku, kterou mi mamka jako malé vyplňovala, a narazila jsem na zajímavou sekci: Co mě nejvíc zajímá? Volně přepsáno "ve věku pěti let nejvíc řeším, co je to pupeční šňůra, jak se rodí děti a jak probíhá porod..."   

Jmenuji se Sebastiána Chomiszak a jsem dula. Pro všechny, kterým to zní jen jako hodně nezvyklé slovo: Dula je označení, jež se používá pro speciálně vyškolenou ženu, která poskytuje především psychickou (ale i fyzickou) oporu v těhotenství, během porodu a v šestinedělí. Snaží se ženě pomoci projít porodní zkušeností tak, aby její zážitek byl co možná nejlepší. 

Mými vlastními slovy: Dula je taková roztleskávačka nastávajících maminek. Myslím, a od pár mých blízkých vím, že "roztleskávání" lidí v mém okolí mi v životě celkem šlo. A hlavně mě vždycky bavilo. Protože je to super pocit, podpořit někoho, kdo to potřebuje, a kdo díky takové třeba i jen malé podpoře dokáže úžasné věci.

K touze stát se dulou mě nakonec přivedla má vlastní těhotenství a zkušenosti s porody. Cesta k mým dětem nebyla jednoduchá a vážím si všech lidí, kteří mi byli na této cestě oporou. U mého prvního porodu mi takovou přirozenou dulu dělala moje maminka. Prodýchala se mnou každou kontrakci, povzbuzovala mě, ujišťovala, že to zvládnu. 

V průběhu druhého těhotenství jsem si na vlastní kůži vyzkoušela, jaké to je, svěřit se do péče profesionální duly. Zažila jsem procházky v lese, během kterých jsem mohla probrat všechny své obavy i přání. Dostalo se mi pochopení i potřebných informací z ověřených zdrojů. K porodu jsem šla s tím, že po boku budu mít neustále někoho, kdo ve mě bude věřit, a zároveň mi pomůže zorientovat se, pokud bude potřeba změnit plán.

 

Takovou podporu chci poskytovat ženám. Aby se jejich porodní zkušenosti proměnily v krásný zážitek a vedly k pohodovému nastartování vztahu s dětmi.To, že mohu dopomoci k tomu, aby vzpomínky na toto období byly co nejkrásnější, mě dělá moc šťastnou. A také představa, že si chodím do práce pro zázrak. ♡Možná se s některými z vás po cestě potkáme a možná to bude právě u zrození toho vašeho jedinečného zázraku. ;) 

Porod je událost, kterou můžeme prožít jen několikrát za život, někdy jen jednou. Je důležité, abychom z porodní zkušenosti vzešly posílené. Abychom se usmály, podvědomě narovnaly záda a vyply hruď při vzpomínce na to, co jsme dokázaly. Moc ráda bych byla právě tou osobou, která vás podpoří na vaší cestě.

 

Napište mi na Sebi.chomiszak@gmail.com

 

 

Záznamy nebyly nalezeny...

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení